0 (312) 286 10 84 sercev@sercev.org.tr

MEV Gökkuşağı Özel Eğitim Anaokulu İlkokulu Ortaokulu Projesi – 2006

MEV Gökkuşağı Özel Eğitim Anaokulu İlkokulu Ortaokulu Projesi – 2006

Hedefimiz neydi? :

  • Proje 2006 yılında SERÇEV, Milli Eğitim Bakanlığı, Milli Eğitim Vakfı ve Ankara Valiliği ile birlikte gerçekleştirilmiştir. Kaynaştırma Eğitimi’nin uygulandığı Türkiye’nin ilk ve tek model okulu olarak tarihe geçmiştir. Tersine kaynaştırma eğitiminde; alanında lider, benzer eğitim kurumlarına önder olmak. Eğitim hedeflerine ulaşma yolunda, eğitim sürecine bütün paydaşlarının aktif katılımını sağlamak, Milli Eğitimin temel amaçları doğrultusunda öğrencilerimizin performansını en üst düzeye çıkarmaktır.

Neleri gerçekleştirdik? :

  • Okulun önemli alanlarının donatılması için Ankara Valiliği izni ile yardım toplama kampanyası gerçekleştirilmiş ve yenilikçi teknolojilerle bu donatımlar yapılmıştır.
  • Model okulun tek olmasından dolayı eğitime zorunlu devam edecek serebral palsili çocuklarımız Gökkuşağında sırada beklemekteydi. SERÇEV, Ankara Kalkınma Ajansına başvurarak bu durumu projelendirdi ve neden eğitim dışında kaldıklarını araştırdı ve sonuç raporunda ; modelin tek olması ve serebralpalsinin çoklu engel durumu olmasından kaynaklı eğitimcilerin ne yapacaklarını bilmemesi, diğer okulların fiziki koşullarının yetersizliği ,sağlık kurulu raporlarından eğitsel tanılamanın iyi yapılamaması ve bazı çocuklarımızın uyaran eksikliğinden kaynaklı mental retardasyon durumlarından okula alınmadıkları gibi ana nedenler belirlendi. Eğitim çağına gelmiş ve sıra yüzünden dışarıda kalmış çocuklarımız için Ankara Ostim bölgesinde İller Bankasının Otizmli öğrenciler için yaptırdığı ve boş olarak bekleyen bir okul tespit edildi ve mental retardasyon eşlik ettiği için eğitim dışında kalmış yaklaşık 100 serebral palsili çocuğumuzun okula devam etmesi sağlanmıştır.