Ayakta Durma Sehpası

Gövdeyi önden veya arkadan destekleyerek çocuğun ayakta dik durmasını ve bu duruşa alışmasını sağlar. Önüne takılan masa sayesinde çocuk sıkılmadan oyuncakları ile oynayabilir.

Ayakta dik durma kemik gelişimini hızlandırır, idrar yapmayı kolaylaştırır, kabızlığı azaltır,  soluk alıp vermeyi rahatlatır, çocuğun çevre ile ilişkisini düzeltir, neşesini artırır. Hareketlendirmenin ilk aşamasında hafif öne eğimli ayakta durma masası kullanılmalıdır.

Oturma Destekleri

Plastikten veya kauçuktan yapılır, uygun bazı destek parçaları ile çocuğun gövdesine göre şekillendirilir. Baş ve gövde kontrolü olmayan çocuklarda öne veya yana yıkılmadan, kamburlaşmadan düzgün ve rahat oturma sağlar.

Düzgün oturma için üçgen sandalyelerden yararlanılır. Ülkemizde de yapılan bu tür cihazlardan faydalanmak için tedavi ekibinize danışın.

Oyun Arabası

Tekerlekli iskemle kullanmak için yaşı küçük olan çocuklarda yer seviyesine yakın tekerlekli oyun arabaları önerilir. Çocuğun gövde dengesi yeterli değilse arabanın sırt kısmı yüksek tutulmalıdır. Bu arabaların özelliği arka tekerleklerin çocuğun çevirebileceği büyüklükte olmasıdır. Bu sayede tekerlekli iskemle kullanamayan, pedal çeviremediği için üç tekerlekli bisiklete binemeyen çocukların da ev ve bina içlerinde dolaşması ve kaslarının gelişmesi sağlanır.

Üç Tekerlekli Bisiklet

Çocuğu hareketlendirmek, neşelendirmek, gövdesini kontrol edebilmesini sağlamak ve kaslarını güçlendirmek için üç tekerlekli özel bisikletlerden yararlanılabilir. Bu bisikletler aynı zamanda çocuğa yürümek için gerekli olan bacak hareketlerini de öğretir.

Tekerlekli İskemle

Yürüme güçlüğü çeken bazı çocuklar için tekerlekli iskemle cihazla yürümeye göre daha hızlı ve etkili olabilir. Tekerlekli iskemle seçimi çok önemlidir. Her çocuk için uygun ölçü ve destekli tekerlekli iskemle alınmalıdır. İstemsiz kas hareketleri olan çocuklarda elektrikli tekerlekli iskemle kullandırmak daha uygundur.

Yürüteçler

Yürüteçlerin tekerlekli ve arkadan demirli olanları tercih edilmelidir, bu sayede çocuk dengesini daha rahat kurar, masa ve sıralara kolayca yaklaşır, yorulunca yürütecin arkasındaki demire yaslanarak dinlenebilir. Yürüteçler koltuk değneklerinden daha büyük olduklarından tekerlekli iskemle ile birlikte taşınamazlar.

Koltuk Değnekleri

Çocuklar dirsekten destekli koltuk değnekleri (kanadyen) kullanmayı öğrenebilirler ancak serebral palsili çocuklarda arkaya doğru düşmeler sık olabildiğinden koltuk değneği çok emniyetli değildir. Değneğin kaymasını önlemek için koltuk değneklerinin uçları biraz büyükçe ve vantuzlu olmalıdır. Denge güçlüğü olan çocuklarda üç ayaklı(tripod denen) bastonlar tercih edilebilir.

Ortezler

Ayakları ve dizleri düzgün bir şekilde tutar ve yürümeye yardımcı olur. Serebral palside iki tür ortez kullanılır. Birincisi oluşabilen şekil bozukluklarını önlemek için geceleri takılan istirahat atelleri, ikincisi ise yürümeye yardımcı olmak için kullanılan ayak ve ayak bileğini tutan, diz altına kadar uzanan plastik kalıp AFO’lardır (kısa bacak cihazı). Eskiden olduğu gibi dizi de içine alan metal aksamlı cihazların kullanımı tamamen terk edilmiştir. Bu tür demir cihazlar pahalı ve çirkin olmak dışında son derece ağır, hantal ve kullanışsız olduklarından hareketi kolaylaştırmak yerine engeller.

Kısa Bacak Cihazları (AFO’lar)

Plastikten yapılır ve ayakkabı içine giyilir.Çocuğun bacağının kalıbı alçı ile alınmalı ve cihaz alçı kalıp üzerine yapılmalıdır. Aksi takdirde cihaz bacağa iyi oturmaz ve yara açar. Gerekirse bu plastik cihazlara eklem de konularak dizin geriye doğru bükülmesi önlenebilir. GRAFO denilen özel AFO tipi ise dizin öne bükülmesini önler. Yürüme güçlüğü çeken çocuğun yürüme sorunların azaltmakta kullanılan en etkili yöntemlerin birisidir. Normal ayakkabılar içine giyildiği için rahat kullanılır, dışarıdan görülmez.

Bize Ulaşın

Bize bu formu doldurarak ulaşabilirsiniz. En kısa sürede size dönüş yapacağız.