BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?…

ENGELLİ KİMLİK KARTI ALABİLİRSİNİZ!

Engelliler Veri Tabanı Oluşturulmasına ve Engellilere Kimlik Kartı Verilmesine Dair Yönetmelik’te 2008 yılında yapılan değişiklikle engelli kimlik kartı alabilirsiniz. Engelli kimlik kartları Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü tarafından verilmektedir.

SU İNDİRİMİNDEN FAYDALANABİLİRSİNİZ!

Bulunduğunuz il/ilçe belediyelerinin engellilere su indirimi yapıp yapmadığını öğreniniz. Ankara’da ikamet eden ve 18 yaşını doldurmuş engelli bireyler %50 oranında su indiriminden faydalanabilirler. Ev sahibi, kiracı olan veya lojmanda oturanların bu indirimden faydalanması mümkündür.

DİGİTÜRK İNDİRİMİNDEN FAYDALANABİLİRSİNİZ!

Engellilere Digitürk paketlerinden % 50 oranında indirim uygulanmaktadır.

TÜRK TELEKOM SOSYAL TARİFE PAKETİNDEN FAYDALANABİLİRSİNİZ!

Türk Telekom Sosyal Tarife Paketi engelliler, gaziler ve şehit yakınları için düzenlenmiştir. Başvuru için engelli raporu, nüfus kağıdı fotokopisi gereklidir. İlgili Telekom Merkezine engelli birey ya da vasi kararı ile başvuru yapılması gerekmektedir. Tarifeye ilişkin detaylar için Türk Telekom’dan bilgi edinebilirsiniz.

TTNET VE FİBER İNTERNET HİZMETİNDEN FAYDALANABİLİRSİNİZ!

Bu hizmetler yaş sınırı olmaksızın %25 indirime tabidir. Engel oranı % 40 ve üzeri olan engelliler ve birinci derece yakınları (anne, baba veya çocuklar) istenen belgeler ile birlikte başvurarak, engelli ve engelli yakınları TTNET Sizinle paketinden faydalanabilirler. Tarifeye ilişkin detaylar için Türk TEEKOM’un müşteri hizmetlerinden bilgi edinebilirsiniz .

TÜRKSAT UYDUNET HİZMETİNDEN FAYDALANABİLİRSİNİZ!

TÜRKSAT’ın vermiş olduğu Uydunet hizmetinde, gerekli koşulları sağlaması şartı ile %25 indirimli engelsiz tarife uygulaması mevcuttur. Belirli hızlarla sınırlanan bu tarife sadece internet hizmeti için geçerlidir. Abonelik başvuruları; İl Müdürlükleri, İş Ortakları ve Çağrı Merkezi üzerinden, tarife değişimi ve geçiş işlemleri İl Müdürlükleri ve İş Ortakları Ofislerinden yapılabilmektedir.

TÜRKCELL SÜPERONLINE HİZMETİNDEN FAYDALANABİLİRSİNİZ!

“Engel Tanımayanlar” kampanyasında engellilik oranları %40 ve üzeri olan engelliler ve birinci derece yakınları (anne, baba veya çocuklar) % 25 oranında bir indirimden faydalanabilmektedir. Turkcell Superonline Müşteri Hizmetlerinden ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

CEP TELEFONU HİZMETİNDEN FAYDALANABİLİRSİNİZ!

Türkcell, Telsim ve Vodafon’da engellilere özel tarifeler mevcuttur. Bu tarifelerden engelli kişinin sadece kendisi yararlanabilir.

ULAŞIM HİZMETLERİNDEN FAYDALANABİLİRSİNİZ!

  • Şehir İçi Ulaşımda İndirim: Belediye otobüsleri, metro seferleri, TCDD ve deniz yollarının şehir içi seferleri engelliler için ücretsizdir. “Ağır Engelli” ibareli raporu olanların refakatçisi de engelli kişi ile birlikte seyahat etmesi halinde bu indirimden yararlanabilir.
  • TCDD ve Deniz Yolları Ulaşımında İndirim: Devlet Demiryollarına ve Deniz Yollarına ait şehir dışı seferleri ücretsizdir. “Ağır Engelli” ibareli raporu olanların refakatçisi de engelli kişi ile birlikte seyahat etmesi halinde bu indirimden yararlanabilir

Ücretsiz seyahat hakkı için Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerinden alacağınız ‘’Engelli Kimlik Kartı’’ geçerlidir. Ağır engelli ibareli raporu olanlar Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerinden alacakları Refakatli Engelli Kimlik Kartı ile ücretsiz seyahat hakkından refakatçileri ile birlikte yararlanabilirler.

İkamet ettiğiniz şehirlerdeki Gar İşletmeleri’nden bilgi alabilirsiniz.

  • Şehirler Arası Otobüslerde İndirim: %30 indirim uygulanabilmektedir. İnternetten bilet alımlarında bu indirimden yararlanılamamaktadır. İndirimden faydalanamamanız halinde şikayetlerinizi Ulaştırma Bakanlığına bildirebilirsiniz.
  • THY Uçuşlarında İndirimi: Engelli bireylere  %25 indirim uygulanmaktadır. Ancak ekonomik bilet alanlar ile internetten bilet alanlar bu indirimden yararlanamamaktadır.

MÜZE VE ÖREN YERİ ZİYARETLERİNDEN ÜCRETSİZ FAYDALANABİLİRSİNİZ!

Müze ve ören yerlerine girişlerde engellilerden ücret alınmaz. Özel işletilen müze ve tarihi yerlerde indirim hakkı işletmenin inisiyatifindedir.

DEVLET TİYATROLARININ GÖSTERİLERİNDEN ÜCRETSİZ FAYDALANABİLİRSİNİZ!

Engelli bireyler Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü sezon programlarında yer alan oyunları ücretsiz izleme hakkına sahiptir.

SAYISAL OYUN BAYİLİĞİ ALABİLİRSİNİZ!

Vesayet altında olmamak şartı ile 18 yaşını dolduran zihinsel yetersizliği olmayan engelli bireyler Milli Piyango Genel Müdürlüğü tarafından verilen Sayısal Oyunlar Bayiliği alabilirler.

BELEDİYE HİZMETLERİNDEN FAYDALANABİLİRSİNİZ!

Büyükşehir, il, ilçe ve belde belediyeleri engellilere yönelik çalışmalar yapmakla yükümlüdürler. Bağlı olduğunuz belediyelere müracaat ederek engellilere yönelik hizmetleri öğrenebilir bunlardan faydalanabilirsiniz.

Meslek Edindirme Kursları, Yaşam Merkezleri, Rehabilitasyon Merkezleri, Temizlik, Servis Hizmetleri, Psikolojik Destek Hizmetleri, Sosyal Yardım, Bakım, Bilgilendirme, Bakım ve Onarım Hizmetleri belediye hizmetlerine örnektir. Bu hizmetlerden yararlanabilmek için Belediye Engelli Hizmet Birimine kayıt olunması gerekmektedir.

ENGELLİ ARAÇ PARK YERİ YAPTIRILMASINI İSTEYEBİLİRSİNİZ!

ÖTV indirimli aracı olanlar, yaşadıkları yerin belediyesine müracaat ederek evlerine yakın yerde kendilerine ait engelli araç park yeri yapılmasını talep edebilirler. Başvuru ekinde engelli sağlık raporu, araç ruhsatı ve nüfus kağıdı örneği götürülmesi gerekmektedir.

MUAYENEDE ÖNCELİK HAKKINA SAHİPSİNİZ!

Tüm hastanelerde engellilerin muayene sırasında öncelik hakkı vardır.

OTURDUĞUNUZ KONUTTA VE BİNADA DÜZENLEME YAPILMASINI İSTEYEBİLİRSİNİZ!

5378 sayılı Kanunun 19 uncu maddesi gereğince; Oturulan konutta ve apartmanda yönetmelik gereği engellilere uygun düzenlemeler yaptırılabilir. Kat mülkiyeti yasasına tabi olan apartman, site vb. konutlarda yaşayan kişiler getirilen yasal düzenleme ile engeline uygun düzenleme yaptırma olanağına sahip olmuşlardır.

Engellilerin yaşamı için zorunluluk göstermesi hâlinde, proje tadili kat maliklerinin en geç üç ay içerisinde yapacağı toplantıda görüşülerek sayı ve arsa payı çoğunluğu ile karara bağlanır. Toplantının bu süre içerisinde yapılamaması veya tadilat talebinin çoğunlukla kabul edilmemesi durumunda; ilgili kat malikinin talebi üzerine bina güvenliğinin tehlikeye sokulmadığını bildirir komisyon raporuna istinaden ilgili mercilerden alınacak tasdikli proje değişikliği veya krokiye göre inşaat, onarım ve tesis yapılır. İlgili merciler, tasdikli proje değişikliği veya kroki taleplerini en geç altı ay içinde sonuçlandırır.

YÜKSEK ÖĞRENİME YERLEŞTRİME HAKKINDAN FAYDALANBİLİRSİNİZ!

Engellilerin profesyonel olarak spor yapmaları için Devlet Bakanlığına bağlı Engelliler Spor Federasyonu kurulmuştur. Engelli gençler için Paralimpik ve Deafolimpik Oyunları, Dünya Özel Olimpiyat Oyunları’nda ilk üç dereceyi alanlara milli sporcularda olduğu gibi özel bir puan verilmektedir. Bu gençler özel yetenek sınavlarına ve YGS’ye girmeden ÖSYM tarafından bir Yüksek Öğrenim Kurumuna yerleştirilme hakkına sahiptir.

ÜNİVERSİTE SINAVINDA ENGELLİLERE YÖNELİK UYGULAMALARDAN FAYDALANABİLİRSİNİZ!

Üniversite sınavında öğrencilerin engel gruplarına uygun düzenlemelerin yapılabilmesi için başvuru aşamasında engellilik raporlarını ÖSYM’lere vermeleri ve ihtiyaç duydukları haklardan faydalanmak istediklerini beyan etmeleri gerekmektedir.

ENGELLİ ÇOCUĞU OLAN EBEVEYNELER NÖBET MUAFİYETİ VE GÜNLÜK BAKIM İZNİ ALMA HAKKINDAN FAYDALANABİLİRSİNİZ!

  • Nöbet ve fazla mesai: Kamu kuruluşlarında çalışan engelli çocuğu olan memur anne ve babalara nöbet ve fazla mesai muafiyeti vardır. Ayrıca bakıma muhtaç yakını olan çalışanlara günlük bakım izni konusunda kolaylık tanınması sağlanmıştır.
  • Öğretmenlerin çalışma saatlerinin düzenlenmesi: Engelli çocuğu bulunan öğretmenler haftalık ders programları ile nöbetlerinin belirlenmesinde gün ve saat tercihlerine öncelik verilerek düzenleme yapılası konusunda gerekli kolaylığın sağlanacağı kararı alınmıştır.
  • Engelli Çocuğu Olan Çalışana Mazeret İzni Hakkı: En az yüzde %70 oranında engelli ya da süreğen hastalığı olan çocuğunun (çocuğun evli olması durumunda eşinin de en az %70 oranında engelli olması kaydıyla) hastalanması hâlinde, hastalık raporuna dayalı olarak ana veya babadan sadece biri tarafından kullanılması kaydıyla bir yıl içinde toptan veya bölümler hâlinde on güne kadar  ” mazeret izni verilir.

ENGELLİLERE YÖNELİK BAKIM HİZMETLERİNDEN FAYDALANABİLİRSİNİZ!

Engelli bireylerden bakıma ihtiyaç duyacak derecede engelli olup evde bakımı sağlanamayanlar devlet ya da özel bakım kurumlarından yararlanma hakkına sahiptir.

Kurum bakımından yararlanacak engellinin bakıma ihtiyaç duyan engelli olarak değerlendirilmesi için engelli sağlık raporunda “ağır engelli” ibaresinin bulunması şarttır. Devlete ait kurumlara müracaatlarda bulunulan ildeki kurumlarda boş yer olması halinde bulunulan ilde, boş yer bulunmaması halinde ise il dışında bir kuruma yerleştirme yapılabileceği bilinmelidir.

Bakıma ihtiyacı olan engellilere sunulacak bakım hizmetinin karşılığı olarak özel bakım merkezlerine ödenecek bakım ücreti, evde bakımına destek için yapılacak sosyal yardım ile bakım hizmeti veren resmî kurumlara yapılacak yardımlar Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bütçesinden karşılanır.

Hane halkının gelir ölçütünü aşan gelir değişikliğinin tespiti hâlinde bu madde kapsamında yapılan ödemeler durdurulur ve değişikliğin meydana geldiği tarihten itibaren yasal faizi ile birlikte genel hükümlere göre takip ve tahsil edilir. Bakım merkezlerine ödenecek miktar evde bakım maaşının iki katı tutarındadır. Başvuru yeri Sosyal Hizmet İl Müdürlükleridir.

İŞKUR’UN ENGELLİLERE YÖNELİK UYGULAMALARINDAN FAYDALANABİLİRSİNİZ!

İŞKUR tarafından engelli çalıştırmayan işverenlerden tahsil edilen idari para cezaları fonundan kendi işini kurmak isteyene ve en az % 40 oranında engelli olan kişilere karşılıksız maddi destek verilmektedir.

Yapılacak başvurular ile ilgili Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri veya Hizmet Merkezlerinden ve http://www.iskur.gov.tr/ adresinden ayrıntılı bilgi alınabilir.

 

 

 

Bize Ulaşın

Bize bu formu doldurarak ulaşabilirsiniz. En kısa sürede size dönüş yapacağız.