In Devam Eden Projeler, Duyurular, Projeler

Üniversitenin koordinatörlüğünde gerçekleştirilecek projede, 4 ülkeden 6 üniversite (İstanbul Teknik Üniversitesi, Lahti University of Applied Sciences, Hochshule Ostwestfalen LIPPE, Hochschule Fur Tecknik Stuttgart, Universita Degli Studi di Firenze, Politecnico di Milano) ile 2 sivil toplum kuruluşu da (SERÇEV ve Ergoterapi Derneği) paydaş olarak yer alacak.

İTÜ’nün sunduğu proje, Avrupa Birliği Bakanlığının 2017 Yılı Erasmus+ Ana Eylem 2 Yükseköğretim Alanı Stratejik Ortaklıklar (KA203) kategorisinde Türkiye’den kabul alan 13 proje arasında yer aldı.

Mimari tasarım artık orta öğretimden itibaren engel tanımayacak

Projede farklı ülke üniversitelerindeki mimarlık ve tasarım fakülteleri öğrencilerinin, evrensel tasarım konusundaki bilgi düzeylerinin ölçülmesi ve farkındalıkların artırılması amaçlanıyor. Mimarlık ve tasarım öğrencilerinin teorik olarak edindikleri evrensel tasarım prensiplerini CAD ortamında deneyimlemelerini sağlayacak bir yazılım geliştirilecek. Bu yazılım, geleceğin tasarımcılarına artırılmış gerçeklik ile içselleştirebilecekleri bir deneyim ortamı sunacak. Projenin alan çalışmaları ortak ülkelerde yer alan, engelli ve engelsiz öğrencilerin birlikte kullandıkları ortaöğretim kurumlarında gerçekleştirilecek. Bu yolla mimarlık ve tasarım öğrencilerinin herkes için yaşanabilir mekanlar tasarlamalarına katkı sağlanması hedefleniyor.

Bize Ulaşın

Bize bu formu doldurarak ulaşabilirsiniz. En kısa sürede size dönüş yapacağız.