In Eğitim Projeleri, Etkinliklerimiz, Genel, Projeler, Tamalanmış Projeler

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği Koordinasyon Dairesi Başkanlığı’nın İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyonel Programı IPA Bileşeni IV kapsamında  “Dezavantajlı Kişilerin Sosyal Entegrasyonu ile İstihdam Edilebilirliklerinin Geliştirilmesi”  hibe programına  SERÇEV olarak sunduğumuz “Serebral Palsili Olmam Meslek Sahibi Olmama Engel Değil”  adlı proje kabul edildi.

Projenin amacı;  İlköğretim çağını doldurmuş veya ilköğretim diplomasına sahip Serebral Palsili öğrencilerin mevcut sistem içerisinde akranlarıyla birlikte öğrenimlerine devam etmelerini sağlamak, kamu ve özel sektörde istihdamlarına olanak sağlayacak mesleki beceriler kazandırmak ve mesleki eğitimde etkin eğitim modeli oluşturmaktır.

Proje süreci boyunca gerçekleştirdiklerimizi proje dökümantasyon filmimizde bulabilirsiniz.

Projenin temel hedeflerinden biri de; serebral palsili bireylerin istihdam edilebilirliklerinin arttırılmasıdır. Bu amaçla hem İŞKUR hem de OSTİM ile yoğun görüşmeler yapıldı. İŞKUR desteği ile masaüstü yayıncılık kursuna katılan kursiyerlerin velilerine ayrıca ”Girişimcilik Kursu” verilerek kursu başarıyla biriten velilerimize ” Girişimcilik Sertifikası” verildi. Böylece masaüstü yayıncılık kursunu tamamlayan çocuklarımız, aileleri ile birlikte bir iş kurmanın da altyapısını hazırlamış olacaklar.

Proje kapsamında açılan ”Masaüstü Yayıncılık” kursumuz, İMKB Karakusunlar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde 11 Ocak 2017 tarihinde, 36 kursiyer, 2 eğitmen ve 25 gönüllü branş öğretmenlerimizin katılımı ile başladı. Masaüstü yayıncılık kursu projesinin en önemli faaliyeti, kurs bitiminde elde edilecek veriler ile dezavantajlı bireylere yönelik mesleki ve teknik eğitim modüllerinin temelinin atılması ve her kursiyere Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından katılım sertifikası verilmesiydi.

Proje kapsamında engelli istihdamına yönelik farkındalığı artırmak için radyo spotları kaydedildi ve çeşitli radyo kanallarında yayınlandı.

Radyo spotlarımızın tamamı;

Ankara Milli Eğitim ve METESEN ortaklığıyla yürüttüğümüz ‘Serebral Palsili Olmam Meslek Sahibi Olmama Engel Değil’ isimli projemizin sonuna geldik ve proje kapsamında kullanıma sunduğumuz online eğitmen eğitimi sistemi kullanıma açıldı

www.engelsizmeslek.org üzerinden kayıt olabilir ücretsiz olarak online derslerinize başlayabilirsiniz.

 Bu projenin hayat bulmasına dayanak oluşturan inanç; yenilikçi eğitim modelleri ve verilecek fırsatlarla serebral palsili çocukların başarılarının sınırsız olacağıdır. 

Bize Ulaşın

Bize bu formu doldurarak ulaşabilirsiniz. En kısa sürede size dönüş yapacağız.