In Akademik Yazılar, Genel Akademik Yazılar

Bir yıl öncesine kadar adı Afrika, Güneydoğu Asya ve Pasifik Adaları’nın dışındaki hekimlerce fazla duyulmamış olan zika virüsü, yaklaşık son bir yıldır Brezilya’dan başlayarak yavaş bir yayılım göstermekte, ve özellikle sinir sistemine olan etkileri ile gündeme gelmektedir. Sivrisineklerle yayılan, insanlar arasında da yakın temas ile bulaşabilen bir virus olup, bu mikrobu alan kişilerin %80’inde hiç bir belirti olmazken, geri kalanlarda çoğunlukla grip benzeri belirtiler, gözlerde kızarma, deride döküntü, eklem ağrıları gözlemlenebilmektedir. Çok düşük bir olasılıkla sinir sistemi iltihabı (Guillain-Barré sendromu) oluşmakta, bu da iyi bir hastane bakımı ve yaşam desteği ile birkaç hafta içinde düzelmektedir. Asıl kalıcı ve önemli etkisi, gebe annelere bulaştığında bebeğin beyni üzerinde oluşmakta ve bebeğin beynin küçük kalması ile sonuçlanmaktadır.

Aşağıda, ABD Center for Disease Control’den (http://www.cdc.gov/zika/geo/index.html) alınan Ocak 2016 zika virus dağılım haritasında görüldüğü gibi Amerika kıtası dışında yayılım gözlenmemiş olmakla birlikte, yatay nüfus hareketlerinin ve ulaşım olanaklarının artmış olduğu günümüzde virus yayılımlarının da kolaylaştığı akılda tutulmalıdır:

Aktif yayılım bildirilen bölgeler

Aralarında Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı ve Peru, ABD, Suudi Arabistan’dan yazarların bulunduğu bir grup bilim insanı (Elachola ve ark.,2016) özellikle sivrisineklerin yoğun olduğu mevsimlerde spor turnuvaları, hac, umre gibi kalabalık yolculukların yapılmasının virüsün yayılım olasılığını arttırabileceğini, bu konuda sağlık yetkililerinden bilgi alınmasını önermişlerdir. Ülkemizde de Sağlık Bakanlığı konu ile ilgili izlem ve çalışmalarını sürdürmektedir:

http://www.saglik.gov.tr/TR/belge/1-44582/zika-virusu-hastaligina-iliskin-basin-aciklamasi-251220-.html

Prof Dr Banu Anlar

Bize Ulaşın

Bize bu formu doldurarak ulaşabilirsiniz. En kısa sürede size dönüş yapacağız.